TOPlist

Anschütz LG 380

 

Technické údaje:

 

  • Celková délka: 1070 mm
  • Délka hlavně: 515 mm
  • Hmotnost: 4,9 kg
  • Ráže: 4,5 mm
  • Úsťová energie: 7,5-7,9 J (175 m/s)
  • Výroba: od roku 1981 do 1995

 

Úvod:

Firma J. G. Anschütz GmbH & Co KG, sídlící v Německém Ulmu, má dlouholetou tradici ve výrobě sportovních zbraní. Firmu založil v roce 1856 Julius Gottfried Anschütz. Firma za dobu své existenci získala nezanedbatelný podíl na trhu loveckých a hlavně přesných sportovních zbraní.

V roce 1956 zkonstruoval Kurt Giss pro firmu Mayer & Grammelspacher GmbH & Co KG  geniální systém protiběžných pístů redukujících zpětný ráz. Vrcholným modelem s touto konstrukcí  se stala Diana 75.

Ostatní výrobci vzduchovek se snažili nezůstat pozadu. Firma Feinwerkbau vyrobila  svůj model 150/300-300S, s tlumením zpětného rázu zákluzem. Principem tohoto systému je, že se při výstřelu hlaveň a tělo zbraně posunují dozadu po kolejnicích upevněných v pažbě o cca 6mm. Tento systém má výhodu v tom, že je jednoduchý, spolehlivý a lehce opravitelný. Náklady na servis byly nízké a pořizovací cena byla také o hodně nižší než u Diana 75. Nevýhodou tohoto systému je, že při zákluzu dozadu se mění těžiště zbraně a při osazení puškohledem hrozí riziko jeho poškození. Přesto se FWB 150/300-30S stala nejprodávanější a nejúspěšnější pružinovkou.

Anschütz v podstatě zdokonalil systém Feinwerkbau. Princip je stejný s tím rozdílem, že zákluz probíhá v těle zbraně. Tím pádem dioptr, popř. optika, zůstává nehybně na svém místě. I když je to perfektní zbraň, prodalo se jí, oproti Diana 75 a hlavně oproti FWB 300, podstatně méně kusů. Tím se z ní stala raritní zbraň, ke které je téměř nemožné sehnat náhradní díly.  Připomenu nákupní vlnu, když Dacii do roku 2000, začali houfně kupovat zpět do Rumunska. Stejně to vypadá dnes i s Anschütz LG380. Většinou ji po zveřejnění inzerátu okamžitě koupí zájemci z Německa. Já jsem svůj model sehnal z Maďarska, kde můj dobrý kamarád musel dlouho přemlouvat jednoho důchodce, který vlastní snad 3ks, aby jednoho prodal.

Malé množství vyrobených a prodaných kusů ovlivnil fakt, že ještě před vydáním tohoto modelu zkonstruovala firma Walther revoluční, převratný a historicky jeden z nejúspěšnějších modelů, model LGR. Byla to první zbraň se systémem PCA, která změnila dějiny sportovní střelby a bohužel vyřadila pružinovky ze hry. Hned po vydání modelu LGR začaly padat nové světové rekordy, které donutily střeleckou asociaci UIT, dnes známou jako ISSF, zmenšit velikosti terčů na velikost, jakou jí známe doposud. Trvalo dalších dlouhých 10 let než konkurence přišla s odpovědí. Byl to např. model Feinwerkbau 600 vydaný v roce 1984.

I přesto si Anschütz LG 380 stihl vybojovat medaile na soutěžích v roce 1981, 1982 a 1983.

 

Mířidla:

Zbraň byla z výroby osazená dioptrem. Přední i zadní šína pro upevnění mušky a dioptru má standardní šířku 11mm. Proto je možné zbraň osadit i puškohledem. Zadní šína je bohužel dosti krátká, přesně 110mm. Obvykle bývá dlouhá 160mm.

 

 

 

Nabíjení:

Puška má pevnou hlaveň a boční natahování. Natahovací páka je vybavena pojistkou, takže natažení je možné až po jejím uvolnění. Natažením natáhneme jak pístní komoru (vnitřní mechanizmus zákluzu), tak i hlavní pružinu s pístem a zároveň i pružinu uvnitř hlavní pružiny. Pro lepší pochopení je třeba upřesnit, že zbraň má dvě pružiny. Jednu vnější a jednu vnitřní, která je vložená do vnější. Natažení probíhá přes západky, které brání nechtěnému zpětnému pohybu natahovací páky. Natahovací cyklus tak můžeme v kterékoliv fázi přerušit.

 

Při natažení páky až na doraz, spoušťový mechanizmus zafixuje píst. Zároveň se mechanizmus zákluzu posune dopředu a otevře se nabíjecí komora. LG 380 existuje v provedení pro praváka i leváka, ale liší se pouze v pažbě. Mechanizmus zbraně a nabíjení je pouze pro praváky. Takže natahovací páka je vždy na pravé straně.

Při otevřené nabíjecí komoře je vidět hnědá vrstva teflonového povrchu, která je typickým znakem  zákluzu u LG 380. Ze spousty zdrojů je možné se dočíst o hydraulicky tlumeném  zákluzu, což samozřejmě není pravda. Takový způsob byl použit u modelu Anschütz LG 250! Naštěstí LG 380 není extrémně "přetechnizovaná" zbraň a konstruktéři se poučili z konstrukčních chyb předchozích modelů.

Po nabití diabolky natahovací páku vrátíme do výchozí polohy než zacvakne pojistka. Tím je zbraň připravena ke střelbě. Jelikož se jedná o sportovní vzduchovku, tak není vybavena žádnou pojistku spouště. 

POZOR! Může dojít ke zranění nebo k poškození zbraně v případě, když natahovací páku nedotáhneme úplně do konce a zmáčkneme spoušť. V určitém bodě zbraň není chráněná proti nežádoucímu zmáčknutí spouště a mechanizmus zákluzu ještě není zajištěný. Proto během natahovacího cyklu nešaháme do oblasti spouště.

 

Mechanizmus zákluzu:

Na následujících 6-ti obrazcích můžeme vidět pohyb zákluzového mechanizmu. Je to viditelné na čtyřech místech. V zadní častí pouzdra zbraně můžeme vidět vnitřní prostor pro zákluz a je viditelné i ozubené kolo pro nabíjecí páku. Páka se pohybuje dopředu-dozadu. Pak si zákluzu můžeme všimnout v nabíjecí komoře a také na konci hlavně.

Po demontáži pažby můžeme detailně vidět systém zákluzu a roli složitého spoušťového mechanizmu. Po výstřelu se mechanizmus volně pohybuje dopředu - dozadu o cca 6mm. Když silou posuneme mechanizmus dopředu, tak na pravé straně se zasune černá páčka do západky. Při natažení nabíjecí páky se děje to samé. Před spoušťovým mechanizmem můžeme ještě vidět pružinový doraz zákluzu.

 

Mechanizmus spouště a pístu:

Spoušť se dá velice jemně vyladit. Můžeme nastavovat délku mrtvého chodu, pozici aktivace spouště, odpor spouště, zadní doraz a pozici jazýčku spouště. Samotná spoušť je částečně chráněná plastovým jazýčkem kvůli potu a prachu.

Po demontáži pažby můžeme vidět složitost spoušťové mechanizmu, který není zdaleka tak jednoduchý jako u Feinwerkbau 300S. Můžu říct, že se vyrovná mechanizmu Diany 75. K Anschütz LG380 je velice obtížné sehnat náhradní díly, dokonce i v samotném Německu. Proto je nutné si zbraň před koupí pečlivě vyzkoušet. Když funguje, můžeme ji s klidem koupit, neboť zbraň není poruchová. Je to také díky tomu, že těsnění pístu není z teflonu, gumy či kůže, ale tvoří ho ocelový pístní kroužek (stejně jako u FWB 300). Hlavní pružina se neunaví a zřídka kdy se zlomí, což je typické u běžných pružinovek. Nemůžeme ale říci, že zbraň je 100% bezúdržbová. Není tomu tak. Vepředu na pístu najdeme plastový "špunt", který absorbuje náraz pístu. Jednoduše řečeno, jedná se o nárazník pístu. Časem tato součástka ztvrdne, nebo se vymačká a přestane plnit svoji úlohu. Jelikož se jedná o složitější zbraň, tak tuto výměnu přenechejte člověku, který tuhle zbraň zná, totéž platí i u Diany 75. Těsnění nabíjecí komory  naopak lze vyměnit bez rozebrání zbraně.

 

Pažba:

Pažba dostala sportovní pistolový úchop. Na výběr máme variantu pro praváky i leváky. Velké plus je i výškově nastavitelná lícnice, která se nastavuje vymezovacími podložkami. Materiálem lícnice je plast, ale existuje i dřevěná varianta. Botka je gumová, výškově nastavitelná a podélně nastavitelná vymezovacími podložkami. Pistolový úchop je zdrsněný, což umožňuje bezpečnější a jistější úchop. Pod pistolovým úchopem najdeme vychytávku inženýrů od Anschütz, kterou je gumová krytka pro případ střelby ze stolku.

Pod pažbou najdeme lištu - šínu, pro uchycení např. bipodu, řemene nebo můžeme na ní dodělat palmrest. Pažbu drží dva šrouby 4mm imbus, které mají na sobě závaží. Zbraň je určená pro sportovní střelbu a proto je nutná i vyšší hmotnost. Verze pro juniory neexistuje. Ta byla pouze u FWB 300.

 

 

Velké děkuji Ranovakovi za korekci gramatiky!