TOPlist

Diana 75

 

Technické údaje:

 

  • Celková délka: 1130mm
  • Délka hlavně: 480mm
  • Hmotnost: 5,0kg
  • Ráže: 4,5mm
  • Úsťová energie: 7,5-7,9 J (171 m/s)
  • Výroba: od roku 1977. Nejnovější verze S z roku 1999

 

Úvod:

Tato pružinová vzduchovka je ve své kategorii vrcholový model. Je nástupcem modelu Diana 66. Konstruktéři vytěžili maximum z technických možností a vytvořili opravdové mistrovské dílo. Naštěstí i dnes jsou výrobci zbraní, kteří se snaží jako tenkrát Diana vyrobit dokonalé sportovní zbraně (PCP) pro velice úzkou skupinu uživatelů. Bohužel Diana z tohoto ringu už vystoupila.

Nejspecifičtější vlastnost Diany 75, což jí dělá jedinečnou oproti ostatním vzduchovkám, je absence zpětného rázu. Konstruktéři tohle docílili tak, že jí vybavili protiběžnými písty. Při výstřelu, v těle zbraně, se rozpohybují dvě váhově naprosto identické písty v dokonalé synchronizaci. Jedna dopředu (stláčí vzduch pro diabolku) a jedna dozadu (má uprostřed díru na odfuk vzduchu, jelikož neslouží na huštění vzduchu). Každý píst má vlastní ozubení a ozubené kola uprostřed je drží v synchronu. Konstruktér Kurt Giss a jeho brilantní systém protiběžných pístů (Diana LP6, LG60, 65...) byl firmou Mayer & Grammelspacher patentován. Proto tenhle systém nenajdeme v žádné jiné konkurenční vzduchovce. Další výhodou toho systému je, že při výstřelu zbraň nemění svoje těžiště, což je slabina všech ostatních pružinovek. Toto řešení bez zpětného rázu a bez vibrací má i svoji stinnou stránku a to je složitý mechanizmus uvnitř zbraně. Daleko od dobře známých Slávií, které třeba Pepa z dolní horní poskládá se zavřenými oči v polospánku.

Na odstranění zpětného rázu vzniklo spoustu jiných systému, ale žádná nedosáhla této dokonalosti. Pořád tam zpětný rád zůstal i když hodně utlumený. Příkladem je Feinwerkbau 150/300, u kterého celé tělo pušky klouže dozadu po kolejnicích v pažbě. Po výstřelu se tělo pušky rozpohybuje a pak přichází náraz. Konstruktéři ale celou záležitost vymysleli dobře, protože při zmíněném nárazu, je diabolka už mimo hlaveň. Je to chytré řešení, ale ne dokonalé. Nemluvě o silném rázu, které dostává dioptr popř. optika. Je to i lehce nepříjemný pocit, když se vám dioptr/optika posune 6,5mm směrem k oku. Po systému Diany 75 je dle mého názoru druhý nejlepší systém od firmy Anschutz, který najdeme v modelu 380. Systém je stejný jako u FWB 300, ale zákluz je integrován do těla pušky. Zpětný ráz je téměř nulový, navíc je chráněný dioptr popř. optika stejně jako u Diany 75.

 

Mířidla:

Zbraň byla určena pro sportovní střelbu na 10m. Právě proto byla osazena dioptrem. Bohužel jsem sehnal pušku bez originálního dioptru, tak jsem jí osadil dioptrem z CZ200. Muška v předním tunelu je měnitelná a vybrat se dá z různých velikostí. V případě, že se zbraň osadí puškohledem, se přední muška dá demontovat.

Puška je vybavena klasickou šínou 11mm pro upevnění dioptru nebo puškohledu. Délka je dostatečně dlouhá tj. 120mm

 

 

Nabíjení:

Puška má pevnou hlaveň a bočné natahování. Nemá žádnou pojistku a ve své výchozí pozici ji drží vnitřní natahovací mechanizmus. Natahování je přes západky, takže při puštění páky se nepřibouchne zpátky. Tohle řešení je za prvé bezpečnostní a za druhé když potřebujeme z nějakého důvodu přerušit cyklus natahování, můžeme v něm ze stejného místa pokračovat, tj. nemusíme vracet páku do výchozího stavu. Natahovací síla je menší než 7kg a je rovnoměrná po celou dráhu natahování. Není to jako u pneumatických zbraní, kde ke konci je natahovací síla hodně vysoká.

Při natahování (při nedokončeném cyklu) je puška chráněná proti nechtěnému výstřelu, tj. při zmáčknutí spouště se nic nestane. Tím pádem se nedá uvolnit napětí pružiny, ale cyklus natahování se musí dokončit a vystřelit.

Pod nataženou natahovací pákou vzadu najdeme dvojčíslí roku a dvojčíslí měsíce výroby pušky (nevím, jestli jsem slepý, ale já to tam nenašel). Je to důležitá informace a příklad by si z toho měli vzít i ostatní výrobci vzduchovek.

Když natáhneme páku úplně na doraz, otevře se nám nabíjecí komora, která je dostatečně veliká pro pohodlné vložení diabolky. Až po úplném natažení páky nám puška dovolí vrátit natahovací páku zpět.

Nakonec, když páku dovřeme zpět do výchozího stavu, je puška připravena na střelbu! Nakolik se jedná o sportovní pušku na 10m, nemá žádnou pojistku.

POZOR! Puška je vybavená sportovní (match) spouští, která je velice jemná, takže ke spoušti přikládáme prst pouze když už chceme střílet.

Při otevřené nabíjecí komoře, můžeme zahlídnou těsnění, které dovírá a spojuje hlaveň s pístní komorou. Když je těsnění nové, dá se lehce nehtem zmáčknout - je měkké a pružné. Starší (méně funkční) těsnění se dá vydloubnout šroubovákem a vypodložit podložkou. Dbejte ale na to, aby těsnění a podložka nepřesahovali tloušťku 2mm!

Po plné renovaci pušky (výměna pístu, pružiny atd.) se stane, že puška místo 7,5 - 7,9J má výkon kolem 9J. Když je potřeba výkon stáhnout na uvedený limit, naskýtá se nám jednoduchá možnost. Pod těsnění, které dovírá a spojuje hlaveň s pístní komorou, jednoduše vložíme podložku s otvorem 2,0 - 2,2mm. Velice vhodné je na to třeba víčko od krabičky na diabolky, ze kterého děrovačem vyrazíme danou podložku (disk), ve kterém vrtákem nebo zase děrovačem uděláme díru o velikosti už zmíněných 2,0 - 2,2mm. Tím vlastně zredukujeme kanálek mezi pístní komorou a hlavní.

Verze pro praváky a leváky se neliší pouze v pažbě, ale i nabíjecí komora je vykrojená na druhou stranu a logicky i nabíjecí páka je na druhé straně. Nabíjecí komora byla zkonstruována tak, že když vám diabolka spadne dovnitř, tak nevypadne ven, ale dokonce i hrana je skloněná pod uhlem 45° pro snadné vyndání diabolky a znovunabití.

 

Spoušťový mechanizmus:

Další geniální záležitostí po systému protiběžných pístů je systém spouště.

Spoušť se dá seřídit v šesti místech . Dva šrouby jsou pro nastavení správné pozice jazýčku spouště, což je potřeba kvůli dispozici střelce, tj. velikost ruky a držení těla při výstřelu.

Se šroubem "39" nastavujeme vzdálenost jazýčku spouště od bodu "37" a boční vzdálenost od středu osy zbraně. Tím můžeme dokonale nastavit ideální pozici pro různou velikost ruky a prstu. Dotyková plocha jazýčku spouště je zdrsněná a na spodním konci najdeme červík "37" na nastavení úhlu vytočení jazýčku.

Po demontáži pažby můžeme vidět dva ničím nejištěné čepy "32", které ve správné pozici drží pažba. Dejte pozor, aby nevypadli.

Délka a odpor chodu spouště se nastavuje dalšími čtyřmi šrouby. Křížovým šroubem "87" se nastavuje odpor spouště v rozmezí 100 až 400g. Tento šroub má vliv i na mrtvý chod, který má podstatně menší odpor. Dotahováním šroubku zvyšujeme odpor spouště.

Po povolení šroubku "37" a "39" a posunutí jazýčku dopředu se dostaneme ke šroubku "34". Slouží k nastavení délky mrtvého chodu spouště. Dotahováním zkracujeme délku chodu. Při přílišném dotažení můžeme mrtvý chod úplně vyřadit. Tím se ale zbraň stává hodně nebezpečná. Prakticky při dotknutí se jazýčku spouště, zbraň okamžitě střílí.

Blíže k jazýčku spouště najdeme další nastavovací šroubek "C". Tímto šroubkem můžeme nastavit bod aktivace spouště. Dotahováním šroubku nastavujeme délku mezi koncem mrtvého chodu a samotnou aktivací výstřelu. Tento šroub je z výroby přesně nastavený a zalepený závitovým lepidlem. Jeho seřizováním můžeme vlastnosti spouště jen zhoršit!

Další šroubek "86", který najdeme před jazýčkem spouště, slouží k nastavení délky chodu konečné fáze jazýčku (dorazu) po aktivaci výstřelu. Tzn. vzdálenost jazýčku mezi výstřelem a nejzadnějším dorazem spoustě. Dobře je to nastavené tehdy, když po bodu aktivace výstřelu následuje doraz po cca.  0,5mm. Při přílišném dotažení šroubku se může zamezit samotná aktivace výstřelu.

Diana 75 je při výstřelu absolutně bez vibrací a stejně tak bez zpětného rázu. Není mnoho rozdílu mezi PCP a touto pružinovkou. Rozdíl je pouze ve "zvukovém projevu". Právě i pro tohle si pušku zamilujete. I v uzavřeném prostoru je totiž dost tichá.

 

Pažba:

Diana od roku 1975 vydala více modelů a změna pažby byla na "denním" pořádku. Všechny byli vyrobené z ořechového dřeva (některé modely se dali objednat i z buku), pistolovým úchopem a v provedení pro leváka i praváka.

 

 

 

Pažba je k zbrani chycená dvěma šrouby (5mm imbus) tak, že se nikde nedotýká hlavně.

Vlastnosti pažby:

  • nastavitelná lícnice, pomocí podložek ho můžeme postupně zvedat.
  • gumová botka se dá výškově nastavit
  • kovová lišta ze spodní strany pažby pro uchycení třeba popruhu
  • malý palmrest (taky podložkami výškově nastavitelný)

 

Hlaveň:

Vývrt má 12 drážek, 4,5mm, čokovaná, 480mm dlouhá, s plovoucí hlavní. Čokovaná (angl. Choke) znamená, že na konci hlavně je 20mm dlouhé zúžení (0,02 až 0,05mm), které přispívá k stabilizaci diabolky a k zlepšení konzistence zbraně. Plovoucí hlaveň znamená, že není nikde uchycená (jen na začátku k tělu zbraně) a nic jí nebrání v přirozeném chvění při výstřelu. Překvapivé je, že i u zbraní pod 7,5J se hlaveň při výstřelu zachvěje. Je to přibližně 5ms vlnová délka.

U všech typů Diany 75 je hlaveň překrytá krycí trubkou. U prvních modelů to byl jakýsi tvrdý gumový materiál nalepený na hlaveň. Později jí nahradila tlustá sundavatelná plastová trubka. Konec trubky snižuje rezonanci hlavně před tepelným zářením, ale neovlivňuje přirozené chvění hlavně. Ovšem hlavní funkcí trubky je možnost na ní umístnit závaží pro individuální vyvážení zbraně. Trubka tím končí 4 kusy, celkově 156g závažím, které jsou uchycené červíky. Na konci 15mm hlavně je vyfrézovaná drážka pro připevnění přední mušky pro dioptr.

Konzistence zbraně,  měřená 30ti výstřely je opravdu až neuvěřitelná, tj. +- 0,46 m/s. Ve výkonu to znamená rozdíl maximálně 0,17J. Při měření je dobré první dva - tři výstřely neměřit, protože zbraň není zahřátá a tyto výstřely mají zpravidla nižší rychlost.

 

Tělo zbraně, údržba:

Zbraň vyžaduje dvojí údržbu. Za prvé je to údržba, při které zbraň není nutné rozebrat. Když člověk střílí závodně tak se dělá po každém závodě, tréninku, při hobby střelbě po cca 500-1000 výstřelech, popřípadě když pušku dáváme na delší dobu "k spánku". Cílem je pušku očistit od prachu a nečistot a ochránit jí před korozí. Nejdříve pušku očistíme měkkým hadrem (pažbu i kovové části). Potom se pustíme do odstranění nánosů olova z hlavně. Na to se výborně hodí WD40, ale dejme pozor na těsnění, protože od něj ztvrdne. Proto pušku otočíme hlavní dolů, otevřeme nabíjecí komoru a předek hlavně ucpeme (klidně třeba prstem). Ze shora pak do hlavně nastříkáme větší množství oleje a necháme působit cca. půl minuty. Obsah hlavně pak vypustíme do připraveného hadru. Potom vezmeme protahovák tzv. "Boresnake" a hlaveň 2-3x protáhneme. Můžeme místo protahováku také použít čistící peletky, za které vždy nabijeme diabolku. U PCP zbraní se diabolka použít nemusí, ale u pružinovek bychom zbytečně ničili píst. Nakonec přichází na řadu zakonzervování zbraně (použít můžeme třeba Gunex 2000 nebo Balistol, nebo cokoliv jiného - kdo co preferuje). Olej rozetřeme hadrem po kovových částech. Stačí jemná vrstva a zbraň může jít do futrálu. Vhodné je taky futrál občas vyluxovat, hlavně když se střílí venku.

Jednou za rok je pak vhodné namazat pohyblivé časti uvnitř zbraně.  Při této fázi se musí sundat pažba (dejme pozor na dva čepy "32" ze spoušťového mechanizmu). Jemným štětcem odstraníme prach a nečistoty a na třecí plochy, čepy kápneme malou kapičku oleje. Když chceme být absolutní puntičkáři, tak postupně sundáme krycí víčka z obou synchronizačních ozubených kol a namažeme je.

POZOR! Přílišné mazaní, vazelínování škodí zbrani víc, než bychom to nikdy nedělali! Přebyteční olej pak působí jako zachytávač prachu a nečistot.

Slabá stránka zbraně je složitá výměna těsnění pístů. Když můžeme, pušku svěřme člověku, který už měl Dianu 75 rozebranou a rozumí jí. Po výměně těsnění, s puškou žádné jiné problémy mít nebudeme! Výměna pružin se nedoporučuje, protože z praktických zkušeností je známo, že staré pružiny jsou kvalitnější než nové, už pocitově slabší (náhradní) pružiny.

 

Návod k opravě:

Tady třeba najdeme, jak jednoduše můžeme  Dianu 75 v 28 krocích  rozebrat na "atomy" a znovu jí  poskládat. 28. krok ale v německém manuálu není, přestože je nejtěžší. Musíte totiž najít správného puškaře, který je ochotný z krabice náhradních dílů, vám pušku znovu poskládat :-).

POZOR!

Obrázky níže nejsou určeny pro tatínka XY, který má "zlaté ručičky" a byl dokonce schopný opravit kolo sousedova syna a cítí proto odpovědnost dále zdokonalovat už tak dokonalou zbraň, jako je Diana 75.

                                               

(za moji češtinu se omlouvám)